ხუთი ახალი სერტიფიცირებული მარშრუტი
2020 წლის 4 დეკემბერს საქართველოს კულტურული მარშრუტების სტრატეგიული განვითარებისა და სერტიფიცირების უწყებათაშორისმა საბჭომ განიხილა და განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სერტიფიკატები მიანიჭა ხუთ ახალ მარშრუტს: „საქართველოს კერამიკის გზა“, „ ჩაით დახატული საქართველო“, „მივალ გურიაში მარა“, „ილია ჭავჭავაძის მემორიალური ადგილები“ და „ცამეტ სირიელ მამათა ნაკვალევზე“.
მარშრუტი „კერამიკის გზა“ მნიშვნელოვანია როგორც ისტორიულ კონტექსტში, ასევე თანამედროვე თვალსაზრისით, ვინაიდან მის ფარგლებში მოგზაურს შეუძლია დაათვალიეროს როგორც უძველესი კერამიკული ნიმუშები, ასევე გახდეს კერამიკული ნიმუშების შექმნის მონაწილე. დაინახოს განსხვავება და ის ფაქტორიც თუ რატომ არის შესაძლებელი საქართველოს კერამიკის გზა გახდეს ევროპული კერამიკის გზის ნაწილი.
მარშრუტის მიზანია, ადგილობრივი მოსახლეობისა და უცხოელებისთვის ქართული კულტურის ძეგლების, ხელოვნების, კერამიკული გზისა და ქართული კერამიკის ინდუსტრიის განვითარების, ასევე, ქართული სამზარეულოს გაცნობა-პოპულარიზაცია.
პროექტის ფარგლებში იქნება 6 ტურისტული მიმართულება, რომელიც აერთიანებს საინტერესო და მნიშვნელოვან ობიექტებს. მათ შორის, სალონებს, სახელოსნოებს, კერამიკის ოსტატებს, სასტუმროებსა და კვების ობიექტებს.
მარშრუტი „ჩაით დახატული საქართველო“ ფარავს გურიის, სამეგრელოს, იმერეთის რეგიონებს, აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკასა და თბილისს. მარშრუტი გვიყვება საქართველოში ჩაის კულტურის განვითარების ისტორიასა და მის მნიშვნელობას, როგორც ადგილობრივ ასევე მსოფლიო ბაზარზე. ჩაი და მასთან ერთად ყურძნის ჩაი უდიდესი კულტურისა და ტრადიციების მატარებელი პროდუქტია, რომლის მიმართაც ბევრ ქვეყანაში განსაკუთრებული გრძნობები და დამოკიდებულება აქვთ, მათ შორის საქართველოშიც.
კულტურული მარშრუტი ,,მივალ გურიაში მარა ანუ ევროპული გზა გურიაში“ ერთგვარად იმეორებს და მიყვება მოგზაურ თედო სახოკიას, დიმიტრი ბაქრაძის და სხვადასხვა ეპოქის ევროპელი მოგზაურების ფლავიუს არეანეს, პიეტრო დელა ვალეს, ჟან ბატისტ ტავერნიეს, კრისტოფორო დე კასტელის, ანტონიო ჯარდინასა და სხვათა ჩანაწერებს გურიის მხარეში. აღნიშნული მარშრუტის მნიშვნელობა მდგომარეობს იმაში, რომ ვიზიტორებს საშუალება ექნება აღმოაჩინონ და გაიცნონ დღემდე უცნობი გურია, მისი უნიკალური ეთნოგრაფია, ტრადიციები და მემკვიდრეობა.
მარშრუტი „ილია ჭავჭავაძის მემორიალური ადგილები“ მიზნად ისახავს, საზოგადოებას, განსაკუთრებით კი მოსწავლე ახალგაზრდობას გააცნოს დიდი მწერლის და საზოგადო მოღვაწის ცხოვრება და შემოქმედება. მარშრუტში პირველ ეტაპზე შედის 9 ობიექტი, როგორც თბილისში, ასევე, წიწამურის მემორიალი და ილია ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმი საგურამოში.
მარშრუტის პოპულარიზაციის მიზნით იგეგმება ერთდღიანი თემატური საექსკურსიო ტურის მომზადება დედაქალაქის სკოლების მოსწავლეებისათვის. ტურის მომზადებაში ჩართული იქნებიან სპეციალისტები და თავად პროექტის წარმდგენი ორგანიზაცია. ოპერირებაში მონაწილეობას მიიღებენ შიდა ტურიზმის მიმართულებით მომუშავე ტურ ოპერატორები. ამ ტურისტული პროდუქტით დაინტერესდებიან ასევე, სკოლები და უმაღლესი სასწავლებლები.
ტურისტულ-პილიგრიმული და შემეცნებით-კულტურული მნიშვნელობის მარშრუტი „ცამეტ სირიელ მამათა ნაკვალევზე“ მოიცავს საქართველოში მე-6 საუკუნეში სირიიდან ჩამოსული 13 ქრისტიანი ბერის მიერ დაარსებულ და მათ სამოღვაწეო მართლმადიდებლურ მონასტრებს. წმინდა მამებმა საფუძველი ჩაუყარეს ბერ-მონაზვნურ ცხოვრებას ქვეყნის სხვადასხვა კუთხეში და სადაც დღემდე შემოგვრჩა მათი საფლავებიც. მარშრუტის თითოეული ობიექტს მინიჭებული აქვს საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის ეროვნული მნიშვნელობის ძეგლის სტატუსი და თითოეული მათგანი უდიდეს ქრისტიანულ სიწმინდედ და ქართული საკულტო არქიტექტურის გამორჩეულ ნიმუშად ითვლება. ცხადია, ამ ძეგლების ერთ მარშუტში მოქცევა მსოფლიო საქრისტიანოში სრულიად უნიკალურ, უმაღლესი კატეგორიის პილიგრიმულ ტურს შექმნის, სადაც უძველესი ტაძრების გარდა, წმინდანთა საფლავებზე მიახლებაც იქნება შესაძლებელი.

Five New Certified Routes
On December 4, 2020, the Board for Strategic Development and Certification of Cultural Routes of Georgia discussed and granted with the Certificates of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia five new routes: “Georgian Ceramic Route”, “Georgia drawn with tea”, “I will go to Guria but”, “Ilia Chavchavadze Memorial Sites” and “On the footsteps of the thirteen Syrian fathers”.
The "Georgian Ceramic Route" is important both for its historical and contemporary terms, as it allows visitors to view both ancient ceramic artcrafts and also become involved in the creation of ceramic works and to show visitors why Georgia’s opportunities to become part of the European Ceramic Route.
The purpose of the route is to introduce local cultural monuments, art and Georgian ceramics industry to the local population and foreigners, as well as to introduce Georgian cuisine. The project includes 6 tourist destinations that combine interesting and important facilities, including salons, workshops, pottery masters, hotels and catering.
The route "Georgia painted by Tea" covers Guria, Samegrelo, Imereti regions, the Autonomous Republic of Adjara and Tbilisi. The route tells the history of the development of tea culture in Georgia and its importance in both local and international markets. Tea and grape tea have the greatest culture and traditions, towards which many countries have special feelings and attitudes, including Georgia.
The cultural route "I’ll go to Guria But” or the “European way to Guria" somehow repeats and follows travelers Tedo Sakhokia, Dimitri Bakradze and European travelers of different eras Flavius Arrianos, Pietro Della Valle, Jean-Baptiste Tavernier, Cristoforo Castelli and others. The importance of this route is that visitors will be able to discover unknown Guria, its unique ethnography, traditions and heritage.
The route "Ilia Chavchavadze Memorial Sites” aims to introduce the life and work of the great writer and public figure Ilia Chavchavadze, especially to the young generation. The route includes 9 sites in Tbilisi, as well as the Tsitsamuri Memorial and Ilia Chavchavadze House-Museum in Saguramo.
In order to popularize the route, it is planned to prepare a one-day thematic excursion tour for the students. Specialists and the project submission organization will be involved in the preparation of the tour. Tour operators working in the field of domestic tourism will also take part in the tour. Schools and higher education institutions will also be interested in this touristic product.
The route of touristic, pilgrimage and cultural significance "On the footsteps of thirteen Syrian fathers" includes the orthodox monasteries founded by 13 Christian monks who came to Georgia from Syria in the 6th century. The Holy Fathers laid the foundation for monastic life in various parts of the country and where their graves are still preserved. Each site of the route is granted with the status of the cultural heritage monument of Georgia and each of them is considered to be the greatest Christian shrine and a distinctive example of Georgian cult architecture. Obviously, turning these monuments into one route will create a completely unique, high-class pilgrimage tour of the Christian world, where, in addition to ancient temples, it will be possible to visit the tombs of saints.