ორი ახალი სერტიფიცირებული მარშრუტი
2020 წლის 18 ივნისს, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ლევან ხარატიშვილმა სამინისტროს სერტიფიკატები გადასცა ორ ახალ კულტურულ მარშრუტს „წმ. ანდრეა პირველწოდებულის გზა“ და „დედაქალაქიდან დედაქალაქამდე“.
„წმინდა ანდრია პირველწოდებულის გზა“
პილიგრიმული მარშრუტია, რომლის ძირითად თემას საექსკურსიო - სამომლოცველო მოგზაურობა წარმოადგენს.
მარშრუტი ბერძნულ-ლათინურ ტექსტებში და „ქართლის ცხოვრებაში“ დაცული მასალების შესაბამისად, გვაცნობს წმინდა ანდრია პირველწოდებულის მიერ საქართველოში განვლილი გზას.. ამ ეტაპზე მარშრუტი მოიცავს საქართველოს რამდენიმე რეგიონს (აჭარა, იმერეთი, სამცხე-ჯავახეთი) და 7 სხვადასხვა ტიპის ობიექტს. მარშრუტის წარმდგენი ორგანიზაციაა „ტურიზმის და მენეჯმენტის აკადემია“.
„დედაქალაქიდან დედაქალაქამდე“ -
საქართველოს ისტორიაში ორი უმნიშვნელოვანესი ქალაქი მცხეთა და თბილისი საუკუნეთა მანძილზე ინარჩუნებდა პოლიტიკური თუ რელიგიური ცენტრის ფუნქციას. მე-5 საუკუნეში ვახტანგ გორგასალმა თბილისის ტერიტორიაზე უმნიშვნელოვანესი საქალაქო მშენებლობა წამოიწყო. ვახტანგ გორგასლის მემკვიდრემ დაჩი I უჯარმელმა, მე-6 საუკუნის დამდეგს დაამთავრა ქალაქის გალავნის აგება და მამის ანდერძის თანახმად სატახტო ქალაქი მცხეთიდან თბილისში გადმოიტანა.
მარშრუტის ფარგლებში, თბილისსა და მცხეთას შორის მონიშნული 22 ძეგლის მეშვეობით, მნახველი იმოგზაურებს წარსულში და ვახტანგ გორგასლის მიერ დასახულ გზას მიადევნებს თვალს.

Two new certified routes
On June 18, 2020, the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia Mr. Levan Kharatishvili handed over the certificates of the Ministry to two new cultural routes “St. Andrew Path” and “From Capital to Capital ”.
"St. Andrew’s Path" is a pilgrimage route, the main theme of which is an excursion-pilgrimage.
According to the materials preserved in the Greco-Latin texts and in the Life of Kartli, the route introduces us to the way passed by St. Andrew in Georgia. At this stage, the route includes several regions of Georgia (Adjara, Imereti, Samtskhe-Javakheti) and 7 different destinations). The governing organization of the route is the "Academy of Tourism and Management".
"From Capital to Capital" - The two most important cities in the history of Georgia, Mtskheta and Tbilisi, have maintained the function of a political or religious center for centuries. In the 5th century, Vakhtang Gorgasali started the most important urban construction on the territory of Tbilisi. Vakhtang Gorgasali's successor, Dachi I Ujarmeli, completed the construction of the city wall by the beginning of the 6th century and moved the capital city from Mtskheta to Tbilisi according to his father's will.
Within the framework of the route, through 22 monuments marked between Tbilisi and Mtskheta, the visitor will travel to the past and follow the path set by Vakhtang Gorgasali.
The managing organization of the route is the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia.