საქართველო აღიარებულია როგორც მსოფლიოს უძველესი ღვინის მწარმოებელი ქვეყანა. მეცნიერული კვლევები მოწმობს, რომ მეღვინეობას ადგილობრივები ძვ. წ. VI ათასწლეულიდან ეწეოდნენ. დასავლეთ აზიის და აღმოსავლეთ ევროპის გზაჯვარედინზე საქართველოს განიხილავენ მევენახეობა-მეღვინეობის სამშობლოდ.
შეუძლებელია ქართული ღვინის წარმოების შესახებ საუბარი ქვევრის გარეშე. ქვევრი ხელნაკეთი, კვერცხის ფორმის თიხის საღვინე ჭურჭელია, რომელიც მიწაშია დამარხული ყელამდე. ქვევრში ღვინის დაყენება ტრადიციული მეთოდით თარიღდება 6 000 წლით და დღემდე გამოიყენება პრაქტიკაში. ეს უძველესი მეთოდი საქართველოს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან კულტურულ მიღწევად და საგანძურად ითვლება. ღვინო მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ქართველების სოციალურ ცხოვრებაშიც. ეს სტუმართმოყვარეობის და ქართული სუფრის განუყოფელ ნაწილს წარმოადგენდა, ასევე კეთილგანწყობისა და მეგობრობის წახალისებას ემსახურებოდა.
მზარდმა ინტერესმა და ინვესტიციების ახალმა წყაროებმა ქართველ მეღვინეებს საშუალება მისცა დაეხვეწათ და გაეუმჯობესებინათ ღვინის ხარისხი და დაეწყოთ თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვაც. ამავდროულად აღორძინდა და განვითარდა ღვინის დაყენების ტრადიციული, ქართული ტექნოლოგია. ქვევრის ღვინის დაყენების უძველესი ქართული მეთოდი კი 2013 წელს UNESCO-მ არამატერიალური მემკვიდრეობის ძეგლად აღიარა.
კახეთის რეგიონი ქართული ღვინის წარმოების მხრივ პირველ ადგილზეა. სწორედ აქ ქვეყნის 68% ღვინო და 75% ყურძენი იწარმოება. საქართველოში დარეგისტრირებულია 18 ადგილწარმოშობის დასახელების მიკროზონიდან 14 მდებარეობს კახეთში.
საქართველოს ღვინის კულტურის გასაცნობად, აუცილებლად უნდა ეწვიოთ კახეთის რეგიონსა და ალაზნის ველს, კავკასიონის მთების მთისწინედში პატარა მომხიბვლელი სოფლების და ქალაქების გარემოცვაში. ჩვენი მარშრუტიც სწორედ ამ რეგიონის ფარავს.
მარშრუტის დაწყება შესაძლებელია VI საუკუნის
იყალთოს სამონასტრო კომპლექსში ვიზიტით, რომელიც არა მხოლოდ უმნიშვნელოვანეს რელიგიურ, კულტურულ და საგანმანათლებლო ცენტრს, არამედ შუა საუკუნეების უძველეს ღვინის სკოლას წარმოადგენდა. მნახველებს შესაძლებლობა ექნებათ, დაათვალიერონ ერთ დროს ძლიერი ღვინის კულტურის კერა.
კახეთში დღემდე მრავლად არის საოჯახო სახელოსნოები, სადაც ტრადიციული წესით მზადდება ქვევრი. მარშრუტის მსვლელობისას შესაძლებელი ერთ-ერთი ასეთი
სახელოსნოს მონახულება, მეთუნეებისა და მათი ოჯახური ტრადიციის და ქვევრის დამზადების ტექნოლოგიის გაცნობა.
შემდგომი ობიექტი მარშრუტში არის იყალთოს მონასტრის მახლობლად მდებარე მცირე
ოჯახური მარანი ახლომდებარე სოფელში, რომლიც ორიენტირებულია მაღალი ხარისხის ქვევრის ღვინოების წარმოებაზე და რომელიც ხუთი თაობის მეღვინეების გამოცდილებას ეფუძნება. აქ შესაძლებელია ტრადიციული ღვინოების დაგემოვნება. შემდეგ შესაძლებელია ღვინის კომპანია “შუმისკენ” გამგზავრება, სადაც დაათვალიერებთ ვაზის საკოლექციო ვენახს, მარანს, ენოთეკას, ღვინის მუზეუმს და ეთნოგრაფიულ სახლს. დააგემოვნებთ ადგილობრივ ღვინოებს.
მარშრუტის ფარგლებში შესაძლებელია
წინანდლის კომპლექსის მონახულება, რომელიც მდებარეობს წინანდლის მიკროზონაში. ვენახები გაშენებული აქვთ წინანდლისა და მის ახლობლად ალაზნის მარჯვენა სანაპიროზე; აქვე მდებარეობს ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმი და ენოთეკა.
ალექსანდრე ჭავჭავაძე იყო პირველი ქართველი დიდგვაროვანი, რომელმაც ევროპული მეთოდით დააყენა ღვინო და ჩამოასხა ბოთლებში. ღვინის მარანი აშენებულია 1835 წელს და ინახავს 16,500 ღვინის ბოთლს, მათ შორის 1839 წლის, წინანდლის პირველი მოსავლის საფერავის ღვინოს. ჭავჭავაძის მარანში ღვინის წარმოება კვლავ გრძელდება და განსაკუთრებული პოპულარობით სარგებლობს თეთრი, მშრალი წინანდლის ღვინოები.
მოგზაურობა შესაძლებელია დაასრულოთ მცირე
ოჯახურ მარანში, რომელიც გადაჰყურებს ალაზნის ველს და დათოვლილ კავკასიონის მთებს. ოჯახური ღვინის მარანი ყველა თავის ღვინოს ტრადიციული მეთოდით, ქვევრებში ამზადებს. ვენახს ამუშავებენ ბუნებრივი გზით და ყურძნის ხარისხს მაქსიმალურ ყურადღებას აქცევენ, აწარმოებენ საინტერესო მშრალ თეთრ და წითელ იშვიათი ყურძნის ჯიშის ღვინოებს.

WINE ROUTE OF GEORGIA
The country of Georgia is recognized as the world’s birthplace of domesticated wine, with a consistent historical record dating to 6,000BC. At the crossroads of Western Asia and Eastern Europe, Georgia is considered the homeland of viticulture and winemaking. New levels of investment have allowed Georgian producers to improve quality through modernization and innovation while reviving the region's ancient winemaking traditions.
Discover the wine region of Kakheti and Alazani Valley, in the foothills of the Caucasus Mountains, with their charming small towns and bucolic countryside.
Activities and sights included:
- Visit to family of Qvevri makers
- Visit Ikalto monastery complex and the first Qvevri school academy located in the town of Ikalto
- Wine tasting at artisanal winery
- Delicious local cheese tasting and the lunch at the farm
- Wine tasting at family winery
- Wine tasting and a visit in the wine museum at the premium wine company
- Wine tasting at Aleksandre Chavchavadze House Museum in Tsinandali
- Mineral water
- All transportation
- English speaking guide
Programme:
The rugged province of Kakheti is known as Ground Zero for Georgian wine, producing 68% of the country’s wine, with 75% of grapes grown for production. Divided into sub-appellations, it’s home to 14 of the 18 Protected Designations of Origin (PDOs).
Since ancient times Georgia has been known as a country of grapes and wine. Wine production is hardly imaginable without a Qvevri − a handmade, egg-shaped clay vessel that’s buried in the ground up to its collar. Wine-making in these traditional vessels goes back at least 8000 years and is still practiced today. This ancient method is considered one of Georgia’s many cultural achievements and treasures. Wine plays a central role in the social lives of Georgians. It’s considered a crucial part of hospitality − a valuable offering in the facilitation of goodwill and friendship.
The tour starts with a visit to the studio of a Qvevri maker, where you’ll see Qvevri created by the hands of the true masters.
Next is a visit to the Ikalto monastery complex, founded in the 6th century and where one of the oldest wine schools was founded in the Middle Ages. Visitors will see the remnants of the once existing wine culture that had developed within the walls of this spectacular place.You’ll also pass by the new Qvevri school and academy.
Then a jaunt to the small village for a visit to the artisanal winery, overlooking the Alazani Valley and snow-capped Caucasus Mountains. This boutique winery produces all of their wines in the Qvevri and are known for their dry red and white wines from different indigenous Georgian varietals, using natural farming techniques and a low-interference vilification process.
You’ll meet the cheese maker and sample the rare tasty cheeses made on-site. Afterwards, a delicious lunch made by the farm owners will be served.
Next up is a visit a small family-owned winery focusing on producing high quality wines made in Qvevri. Family's fourth generation winemakers and a rising star in Georgian winemaking.
Visit to premium wine company, which sits in the appellation of Tsinandali within Georgia’s largest wine region. Winery Shumi grows grapes in and around Tsinandali on the right bank of the Alazani River where the winery is located. The word, ‘Shumi’, means genuine, undiluted wine and in this case theirs is made only from their own fruit grown in unique micro-zones, famous for their geographical locations, climate, and wine-making history. Shumi owns a small vine nursery of 294 unique and 93 foreign grape varieties. A little museum will reveal some interesting old artifacts about Georgian wine culture.
And finally, travel to Aleksandre Chavchavadze House Museum in Tsinandali. Chavchavadze was the first Georgian nobleman to produce and bottle Georgian wine according to European methods. Built in 1835, this winery contains 16,500 bottles of wine, including a bottle of Saperavi wine from 1839− the first harvest at Tsinandali. Production in this vineyard continues, with the highly regarded, dry, white Tsinandali wine still produced.